Síťová neutralita a její výhody

Stoprocentně svobodný internet
Web, jak jej známe nyní v České republice, je stoprocentně svobodný. Nikdo není při jeho používání blokován, všechny stránky se zobrazí stejně rychle (či stejně pomalu) a nehledě na svého poskytovatele se můžete připojit na jakoukoliv jeho část. Pokud ponecháme stranou fakt nedávné změny legislativy, které mají za cíl blokovat ilegální online herny, tak je internet v Česku jeden z nejsvobodnějších na celém světě.
kompas u prohlížečů
Omezení ze země svobody
Jen o trošku méně svobodný je internet ve Spojených státech. Jsou zde sice nějaká omezení, ale i přes to si v mezích zákona můžete na internetu dělat cokoliv vás napadne. Jsou to ovšem právě USA, ze kterých v posledních letech přicházejí hlasy žádající o regulaci internetu. Až doposud totiž platila takzvaná síťová neutralita, která zaručovala stejný přístup ke všem částem internetu. Velcí poskytovatelé webu v Americe a tamní i nadnárodní korporace by ale rádi viděli změnu. Pokud by byla síťová neutralita zrušena, mohly by americké video servery například platit poskytovatelům internetu, že zrychlí jejich služby. A naopak zákazník by si mohl například objednat internetový tarif, díky kterému by mohl hrát rychleji hry. Ostatní stránky by se ovšem načítaly pomaleji nebo dokonce vůbec.
dopravní značka

Pandořina skříňka
Na první pohled se to může zdát jako naprosto nevinná, a dokonce správná záležitost. Proč by lidé nemohli platit jen za to, co skutečně využijí? Hlavním kamenem úrazu tohoto modelu jsou ovšem možné důsledky. Představte si internet bez síťové neutrality jako kabelovku. Platíte jen ty kanály/stránky, které chcete. To by ovšem naprosto popřelo svobodu internetového vyjadřování. Zatímco dneska může mít svůj blog či webový e-shop každý, řekněte, kolik z vašich sousedů má svůj vlastní televizní kanál?

Kategorie: Web