Preferujete excentrickou nebo pásovou brusku?


Excentrická bruska
·         Umožňují hrubé, ale i jemné broušení, které probíhá pomocí vyměnitelných smirkových kotoučů. Ty se v brusce otáčejí. Pokud na ně při práci přitlačíme, můžeme pocítit vibrování. Jejich nevýhodou je, že broušení je možné pouze za sucha, ale zase po nich nezůstávají viditelné stopy na povrchu.

Hodí se hlavně na práce, kdy chceme dosáhnout hladších ploch. Tento typ si poradí i s vyklenutými a prohnutými povrchy, které nemá problém přebrousit. Tuhle schopnost umožňuje u excentrických brusek brusný talíř vyrobený z pružného materiálu. Rozměry kotoučů jsou běžně uváděny od 125 do 155 mm.

Také je možná volba stupňů zrnitosti od nejjemnější po hrubou. Většina těchto brusek má své kotouče vyměnitelné, takže je můžete měnit podle potřeby. Výběr je od měkkých až po tvrdé kotouče. Zaleží na tom, co chcete konkrétně dělat. Při jejím používání se doporučuje mít ochranou roušku a ochranné brýle.
 
Pásová bruska
·         Jak už název napovídá je tvořena brusným pásem, který je včleněn mezi páry válců. Jeden slouží na napínání a druhý na pohánění. Tento typ má brusné pásy široké mezi 6 až 105 mm. Šířku pásu volte podle typu práce, který s ní plánujete dělat. Například šířka 6 až 20 mm se používá na méně přístupné místa a říká se jim pásový pilník.

Několik vrstev tvoří každý brusný pás. Stupeň zrnitosti značí každou brusku a najdete ho pod písmenem P (např. P 400 nejjemnější). Hrubost brusiva přímo odpovídá i materiálu, který má být s ní broušen (dřevo, kov, plast). Některé typy mají rychloupínací systémy, které dovolují rychlou výměnu brusného pásu za jiný.

Oproti excentrické brusce je možné brousit i za mokra. Na trhu se dnes vyskytují brusky, které lapají do svých ventilátorů zrna a brusiny při práci. Díky tomu je zaručena bezpečná práce nad Vaší hlavou. Nechybí ani možnost elektronické regulace otáček.

Kategorie: Technika