Pes nebo kočka z útulku – ano či ne?

Se zvířátky s útulku se mnohdy pojí špatný osud. Také to kdysi bývali miláčci někoho, kdo je možná měl i rád, nyní jsou ale osamělí a touží po novém domově. Pokud uvažujete nad adopcí takového čtyřnožce, pamatujte na to, že je zde zvýšená šance, že si s sebou ponese nějaké trauma, se kterým se společně budete muset vypořádat. Zároveň ale můžete získat o tolik vděčnějšího přítele na celý život.
Kříženci i čistokrevní
V útulcích nenajdete jen křížence z ulic. Často zde na svého zachránce čekají i čistokrevní pejsci nebo kočky. Rozhodně tedy nemůžete očekávat, že si budete moci vybrat rasu a původ pejska. Pokud ale víte, že křížence nechcete, i tak si zde pejska můžete vybrat. Pokud si on dříve nevybere Vás…
psí žebráci
Není to zadarmo
Lidé se často mylně domnívají, že z útulku si zvířátko odnesou zadarmo, nejlépe naočkované, odčervené, vykastrované, a s krmením gratis. Tak to ale samozřejmě fungovat nemůže. Útulek musí zčásti zafinancovat svůj chod a všechny veterinární úkony. Poplatek navíc slouží i k ověření adoptujícího – pokud se dotyčný zdráhá zaplatit za zvíře i jen pár stovek, automaticky vyvstává otázka, jak bude později platit často o mnoho vyšší poplatky veterináři.
Poplatky se napříč útulky různí, většinou se ale pohybují v rozmezí 200 – 2000 (kastrovaná zvířata jsou vždy dražší). Přitom útulkem uhrazené částky za veterinární péči bývají několikrát vyšší!
kočka v útulku
Na zvířátko nemá právo každý
Útulek může odmítnout zvíře vydat, pokud se potenciální zájemce jeví jako nevhodný. Neuspěje většinou ten, kdo zjevně není schopný se o zvíře postarat po celou dobu jeho života – často tedy nesvéprávní nebo příliš staří lidé bez rodiny, obzvlášť pokud chtějí adoptovat štěňátko. Šanci nedostávají ani lidé opilí, drogově závislí, lidé bez domova, nebo sice bydlící v podnájmu, v němž ale majitel nepovoluje chovat zvíře.

Kategorie: Zvířata