Enkaustika zaujme na první pohled!

Chcete zažít radost a spoustu překvapení z netradičního malování? Pusťte se do objevování techniky zvané enkaustika! Jedná se o malování horkým voskem a krásnými barvami. Jedná se o jednoduchou techniku, která po zakoupení základních pomůcek není až tak finančně náročná!
horký vosk
Co vše potřebujete k tvoření?
Základem tvoření je enkaustická žehlička, což je žehlička menších rozměrů s jemnější regulací teploty než je tomu i klasických žehliček na prádlo. Dále se neobejdete bez enkaustického pera. Cena obojího se pohybuje mezi pěti sty až tisícem korun. Pořídit se můžete rovnou celý set pro enkaustické tvoření, který Vás ve výsledku vyjde finančně lépe než nákup jednotlivých pomůcek. Dále potřebujete podložku, leštěný karton, vosky a ubrousky na otírání přebytečného vosku.  Pokud se do tvorby opravdu ponoříte, můžete svou výbavu rozšířit horkou enkaustickou plotnu, horkovzdušnou pistoli, různé válečky, špachtle či razítka. Nevíte, kde všechny tyto pomůcky sehnat? Porozhlédněte se ve specializovaných obchodech, případně na internetu.
barevné křídy
Je složité se techniku naučit?
Nejčastěji se nanáší roztavený vosk pomocí enkaustické žehličky na leštěný papír. Možné je malovat i na jiné podklady. Vždy se maluje buď od středu ke krajům, nebo z jedné strany na druhou. Malování je specifické právě tím, že se barva nanáší právě žehličkou, což je samozřejmě do určité míry limitující. Rovněž zde není možné vrstvit barvy jako u klasického malování, neboť spodní vrstva se vždy roztaví.
malířský stojan
Ani dodatečné opravy nejsou snadno realizovatelné. Přesto se jedná o velmi atraktivní techniku, neboť efekty, které roztaveným voskem vytvoříte, jsou jinou technikou nenapodobitelné. Dobrou zprávou je, že s enkaustikou můžete začít jako dítě, dospělý či senior. Stále se totiž jedná především o hru s barvami. Enkaustika se dokonce používá i v arteterapii. Je totiž skvělou metodou, jak do obrazu promítnout náladu a pocity.

Kategorie: Hobby