Tučňák císařský

V některých zoologických zahradách (třeba té pražské) můžeme obdivovat tučňáky. Tučňáci patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější zvěř. Jsou neuvěřitelně vtipní, zábavní, roztomilí, společenští.
Největší a nejtěžší ze všech tučňáků je tučňák královský. Jedná se o endemit Antarktidy. (Endemit je organismus, který vznikl a rozšířil se jen v určitém omezeném území).
legrační tučňák
Dosahuje výšky 122 centimetrů a jeho váha může být až přes 40 kilogramů. Hřbet a hlava jsou černé, břicho bílé a okolo uší je žlutý. Jedná se o nelétavého ptáka. Jeho křídla jsou tuhá a slouží jako ploutve.
Loví většinou ryby. Pod vodou dokáže zůstat neuvěřitelných 18 minut a dokáže se ponořit do hloubky 500 metrů.
 tučňáci na břehu

Ze života tučňáků

Život tučňáka trvá kolem dvaceti let, ale někteří jedinci se mohou dožít i podstatně vyššího věku. Tučňáci žijí v obřích koloniích. Samice snese jediné vejce, ale inkubuje jej samec. Trvá to dva měsíce a samec v té době ztratí značnou část své váhy. Samice loví potravu pro sebe i partnera. Po vylíhnutí se o mládě starají všichni v kolonii. V dokumentech můžeme vídat takové „tučňáčí školky“, kdy se opravdu výchova stává záležitostí celého společenství. Bohužel jen zhruba dvacet procent mláďat přežije první rok svého života.
Tučňáci nemají své hnízdo, ve kterém by našli svého partnera či mládě, proto se musí spoléhat na zvukovou komunikaci. Používají zvuky, které jsou zásadní, aby se navzájem poznali partneři, mláďata a rodiče.
Tučňák se rozmnožuje v nejstudenějším prostředí ze všech ptáků. Pod pokožkou má tlustou vrstvu tuku, která ho chrání před tuhou zimou, ale ztěžuje mu pohyb po pevnině. Jeho peří je krátké a tuhé, jedná se o nejopeřenějšího ptáka na světě.
Jedná se o velmi sociální zvíře. Někteří tučňáci se potápí ve dne, někteří v noci. Jsou to velmi dobří plavci, plavou rychlostí až 9 km/h.
tučňáci v přírodě
Tučňáci musí urazit kvůli potravě vzdálenosti až 500 kilometrů. Po povrchu se pohybuje svým typickým kolébavým pohybem a po ledu klouže po svém břiše, kdy se odráží nohama a křídly. Proti chladu se chrání choulením, kdy se tučňáci opírají o sebe navzájem. Mezi hlavní predátory, kteří se živí i dospělými predátory jsou tuleň leopardí a velryba kosatka. Bohužel najdeme poměrně hodně predátorů, kteří se zaměřují na mláďata.

Kategorie: Zvířata