Co víme o kompaktních zářivkách

Staré žárovky s wolframovým vláknem se již několik let oficiálně neprodávají jako světelný zdroj. V některých obchodech je ale zakoupíte s tím, že jde o tepelný zdroj pro ohřev např. skleníku pro rostliny nebo chovatelského terária. To také odpovídá samotnému principu těchto zdrojů, neboť světlo vzniká paradoxně jako „odpadní“ produkt průchodu elektrického proudu vinutým vláknem (zpravidla z wolframu), přičemž tepelná energie tvoří až 90 procent přeměny elektřiny. Na světlo zbývá tedy zhruba jedna desetina.
úsporná žárovka
Nevýhodou této technologie je právě ona nízká účinnost, aby žárovky vydávala dostatek světla, musí odebírat mnoho elektřiny, např. pro centrální svítidlo v dětském pokoji musíte nasadit žárovku o příkonu 75 W. Jestliže ji však nahradíte moderní LED diodovým zdrojem, anebo kompaktní zářivkou https://www.lightpark.cz/kompaktni-zarivky-tvar-klasicke-zarovky/, odeberete z rozvodné sítě při stejném světelném toku zhruba pouhých 10 Wattů.
trubice kompaktní zářivky

Co je to kompaktní zářivka

Překvapivě i v dnešní době existuje poměrně velký počet domácností, kde se stále svítí vláknovými žárovkami, a kde výhody kompaktních zářivek dosud lidé nezaznamenali. Anebo se setkali pouze se starými typy, které se na trh začaly šířit již na počátku devadesátých let. Tehdy měly své neduhy a kromě poměrně vysoké pořizovací ceny vykazovaly krátkou životnost, nepříliš příjemné podání barev a jejich malý rozsah, velmi pomalý náběh na plný výkon a citlivost na počet sepnutí, resp. rozžhavení inertního plynu uvnitř baňky. Na jakém principu vlastně pracují?
kompaktní žárovka
Správně se jim říká kompaktní fluorescenční světelný zdroj, z anglického výrazu „Compact Fluorescent Lamp“. Elektrický proud rozkmitá plynné částice rtuti, argonu a některých dalších vzácných plynů, které se odráží od luminiscenční vrstvy na povrchu skleněné baňky. Průvodním jevem je ultrafialové záření, které se na luminoforu přeměňuje na světlo. V závislosti na vnitřní náplni a materiálu luminoforu se mění vlastnosti vydávaného světla, většinou ji tvoří směsi kovů hliníku, yttria, yterbia, terbia aj.

Kategorie: Zboží