Solární sprcha na zahradu – komfort za pár korun

Slunce je životodárná hvězda, bez jejíž existence bychom nemohli přežít. Dodává energii v mnoha různých spektrech a jedním z nich je tepelné záření. Termojaderná fúze přeměny vodíku a hélia vytváří po miliardy let nepřetržitě tolik tepla, že by to dokázalo v zimě vytápět všechny zimní oblasti na celé planetě.

Jednou z možností, jak teplo získat, jsou solární panely na ohřev vody. Na tomto principu jsou rovněž založeny tzv. solární sprchy na zahradu.
solární sprcha

Co to vlastně je

V principu velmi jednoduchý výrobek, kde neočekávejte žádnou složitou elektroniku, s jakou se setkáváme u domácích spotřebičů. Jde o zásobní rezervoár, do něhož je přivedena voda z vodovodního řadu. Je opatřen černým nátěrem a vzhledem k tomu, že černá barva nejlépe pohlcuje veškeré záření včetně tepelného, a sama o sobě téměř žádné nevyzařuje, tekutina se uvnitř velice rychle zahřeje na požadovanou teplotu. Tento jev snadno pocítíte sami na sobě, když se do letního slunečného dne obléknete do černého nebo tmavého oděvu a záhy zjistíte, že výhodnější je nosit v létě světlé pastelové barvy.
bazén u moře

Solární sprchu pak umístíte na slunné místo, které je zároveň chráněno před větrem, jehož poryvy naopak vodu v zásobníku ochlazují. Zásobníky se vyrábí o různých velikostech, ideální je 30 – 40 litrů, což vystačí pro rychlé osprchování dvou osob. Podle potřeby se odtud voda odebírá buď sprchovací růžicí anebo koncovkou s hadicovou spojkou.
venkovní sprcha

Kde ji využít

Nejčastěji se s nimi setkáte ve formě příslušenství u zahradního bazénu, voda je ohřívána zdarma a pořizovací náklady na sprchu se tudíž velmi rychle vrátí.

Velký zájem o tyto výrobky je i mezi zahrádkáři v zahradních koloniích, tedy i tam, kde je třeba pouze občas umýt ruce nebo se osvěžit při práci. Pamatujte, že slunce dokáže ohřát tekutinu v zásobníku velmi rychle a na teplotu až 60 stupňů Celsia, vyplatí se tedy výrobek s regulační směšovací baterií.

Kategorie: Zboží