Stará tradice v moderním pojetí
K výrobě velikonoční výzdoby můžeme přizvat i děti, a tak zábavnou formou předávat dál prastarou lidovou tradici. Začít musíme obstaráním těla věnce. V současné době je na trhu široký výběr proutěných věnců za velice výhodné ceny a podle plánovaného umístění si můžete vybrat i velikost.
Všechny základní dekorační prvky máme určitě doma anebo si je můžeme obstarat v přírodě. V obchodě můžeme dokoupit veselé figurky drobných kuřátek a králíčků, které mají ve velikonoční symbolice své místo. Z praktických důvodů můžeme zakoupit i umělá vajíčka. K zdobení proutěného věnce, který bude zavěšený třeba na vnější straně vstupních dveří, si připravíme mech, slámu, peříčka, sušené květy, skořápky vajec, krátké větvičky vrby jívy (kočičky), kousky korku, drobné kousky březové kůry, papírové květy, které si můžete vyrobit z krepového papíru a zakoupené dekorace. Umělá vajíčka si můžeme polepit kousky krajky nebo barevnými stužkami.
K práci potřebujeme také vybrat způsob, jak ozdoby připevnit na proutěný věnec. Nejsnadnější je použití tenčího vázacího drátu a drátových sponek k zapichování, které si jednoduše vyrobíme nastříháním drátu a jeho ohnutím uprostřed jeho délky. Z drátu také vyrobíme oko na zavěšení věnce. Novějším a snadným způsobem ke tvorbě je i tavná pistole. Velikost věnce by měla být přizpůsobená šířce dveří a měla by to být tak třetina šířky dveří. Na standartní šířku dveří 80 cm nám tedy stačí věnec 25 cm, který se po nazdobení ještě o pár cm zvětší.
Pokud máme vše potřebné, můžeme začít lepit, vázat a zapichovat vše, co se nám bude líbit.
Další možností je vytvořit si věnec do středu sváteční tabule. Můžeme pro zpestření použít k dekoraci také živé květiny. Pod tělo věnce si obstaráme podložku z aranžovací hmoty, kterou navlhčíme a konce stonků živých kytek do ní zapícháme. Pro výzdobu vybíráme především květy jarních rostlin. Podložku zamaskujeme například mechem nebo stužkami.
Kategorie: Zboží