SILONKY

Dnes jsou silonky součástí šatníku snad každé ženy, některé ženy nosí sukni téměř každý den a kromě letních měsíců, kdy se dají sukně a šaty nosit bez nich, se bez nich neobejdou. Na trhu je jich na výběr nepřeberné množství, co se týká barev i vzorů.

Nebylo tomu ale tak vždy, v tehdejším Československu se začalo s jejich výrobou před více než šedesáti lety.

Co však vzniku silonek v naší republice, jak je známe dnes, předcházelo:
První exempláře z nylonu představila americká společnost DuPont  kolem roku 1935-39 (názory na to, jaký to byl přesný rok, se různí), když je představili na Světové výstavě v New Yorku, mohly jim ženy utrhat ruce. Byly levné a pevné, a pro dámy tehdejší doby představovaly způsob, jak alespoň trochu zakrýt své nohy v krátkých sukních, mimochodem v Americe tento trend, mít alespoň tímto způsobem zahalené nohy, přetrvává dodnes, pro ty případy si ženy pořizují silonky bez zvýrazněných špiček a pat, není nic divného, když i v létě potkáte ženu v sukni nebo šatech, ale doplněných silonkami.

Jen na silonky se však nylon nepoužíval dlouho, díky druhé světové válce se začal používat také na stany a padáky, tedy ty pro shazování těžkých nákladů, sami parašutisté používali padáky z tradičního hedvábí.
Nylon vynalezl nadaný chemik Wallace Carothers, kterého si firma DuPont „přetáhla“ z univerzitní sféry a v roce 1934 vynalezl plně syntetické polyamidové vlákno.

V naší republice se zásluhy o objevení nylonu přisuzují Ottu Wichterlemu, který byl jedním z nejslavnějších vynálezců minulého století, ve válce našel azyl v obuvnickém gigantu Baťa, kde mu k výzkumům dali volnou ruku. Během války však nebyla výroba jednoduchá, proto se s ní naplno začalo až v roce 1950.

Ovšem jako první vynálezce nylonu se označuje právě Wallace Carothers.
A jak údajně vznikl název nylon?Prý je to slovní spojení podle měst, kde mají svůj původ – New Yorku a Londýna.
Ať už je ráda nosíte nebo ne, výzkumy ukazují, že většině mužů přijdou silonky prostě sexy, samozřejmě vhodně zvolené.

Kategorie: Zboží