Proč se vyhnout řetězcům s fast fashion?

Fast fashion tak jak ji známe vznikla z jediného důvodu – rychlé přenesení z modelů na světoznámých módních přehlídkách do místních obchodů. Obchody mívají nové kolekce pomalu každý měsíc a touto rychlou a neudržitelnou výrobou ničí okolní svět a porušuje často i základní lidská práva.

Textilní průmysl je schopen vyrobit více než sto miliard kusů oblečení ročně a tato čísla stále stoupají. Pokud se tato sice neobrátí, bude textilní průmysl také zodpovědný za toxické zplodiny vypuštěné do našeho ovzduší.

oblečení pro muže

Tento trh se orientuje převážně podle poptávky lidí, často se stává že novější kousky oblečení se po pár měsících vyhodí i když by mohlo být dále nošeno. I když je poptávka takto velká a obchody ji naplňují, stále je tu problém s miliardou takřka nepoužitého oblečení, které se vyhazuje do odpadu.

Tento systém funguje na rychlé výrobě a malé spotřebě peněz. Fabriky s oblečením se přestěhovaly do zemí s levnou pracovní sílou. Do továren chodí ženy i děti, mnohdy nedostávají plat jak by se slušelo. Některé ženy dokonce ani nechodí domů a spí přes noc zamčené v továrnách. V takových fabrikách se často stávají nehody, například požáry a bohužel většina žen spící uvnitř továrny zemře. Při výrobě fast fashion se tyto věci jen přechází, postaví se nová fabrika a jede se dál. A nikdo s tím nic nedělá. Protože lidé jsou vděční alespoň za tu trochu peněz, co dostanou, aby mohli uživit svou rodinu.

Avšak k tomuto procesu vznikl jeho opak: slow fashion neboli pomalá móda. Pomalá móda klade důraz na návrh, řemeslné práci, delší životnosti výrobku a správné ocenění těch co oblečení vyrábí. Celý tento proces se snaží jít úplně jinou cestou než fast a několik tisíc lidí se snaží o to být šetrnější k přírodě.
oblečené figuríny

Jak se dostat k pomalé módě? Je to jednoduché, začíná to právě u Vás a u Vašeho přístupu. Je třeba kupovat věci v ověřených obchodech, nejlepší je kupovat kousky co jsou nadčasové a minimalistické. Takže nemusíte moc přemýšlet nad tím, jak tyto věci spárovat.

Pokud však máte pocit, že si nemůžete dovolit nakupovat v drahých kvalitních obchodech, nemyslete si, že další možnosti nejsou. Recyklujte, znovu používejte, minimalizujte svou skříň. Okolo nás je tucet butiků a second handů, které nabízejí nádherné nadčasové kousky za menší cenu.

Nicméně, celé to nekončí jen tímto. Je celá řada výrobců, který mají stejný proces, i když se zrovna nejedná o módu. Je třeba se o toto téma dále zajímat a zkoušet nová řešení. Kdo ví, třeba budeme všichni dýchat lépe.

Kategorie: Móda