Peníze by byly, teď ještě nějaké ty vzpomínky

Ono šetřit, to se vždycky vyplatí. Nikdy nevíte, kdy se nějaká ta koruna navíc bude hodit. Dluhy, exekutor a výlohy čekají skoro za každým rohem. Tady je třeba koupit nové boty, tady je tohle, tady tamto a hned je po zálohách. Je ale důležité se trochu zastavit a říci sami sobě – a co s těmi penězi budu dělat? To je otázka, na kterou se těžko hledá odpověď. Samozřejmě je můžete vyházet z okna za nejnovější mobily nebo za oblečení, zkrátka ponořit se do zlaté doby konzumu dvacátého prvního století. Nebo… je tu někde lepší cesta, jak utrácet a nelitovat?
žena na molu

1)      Nebojte se a jeďte

Dokud vám nohy slouží a ruce se ohýbají, vyjeďte do světa a poznejte kousek neznáma. Nenechte se odradit škarohlídy, kteří vidí za každým rohem jenom teroristu a vraha, vezměte kamaráda nebo kamarádku a šup za hranice! To je asi nejvíce smysluplná věc, za kterou je dobré vyhodit peníze.
 

2)     Poznávejte a učte se

Ať už to je nový jazyk, nový obor – rozšiřujte si neustále obzory. Mysl, co se učí, nezlobí a nestárne. Požitky jako dobrá kniha nebo dobrý film ve vás zůstanou dlouho, a tak nějak podvědomě vás budou hřát.
 

3)      To pravé ořechové

Když už budete někde v zahraničí, neskončete někde u zabalených řízků od maminky nebo paštiky s rohlíkem. Vždyť k novým zemím patří i nová kuchyně. Nebojte se proto vyhodit peníze za nějaký ten kulinářský zážitek!
 

4)      Pojď mi hop

Zaplaťte si nějaký extra zážitek. Skočte s padákem nebo třeba vyzkoušejte bungee jumping, vrhněte se do neznáma, zkrátka experimentujte. Ať máte alespoň dětem co vyprávět.
 silueta muže

5)      Žít a milovat

Hlavně v tom všem nezapomeňte, že někteří například nemají to štěstí vybírat si, kam své peníze vloží. Někdy třeba stačí k obnově parku jenom pár skromných dárců. Zkrátka bohatství osobní a sobecké není všechno. Štěstí druhého a dobrý pocit z pomoci druhým ještě nikdy nikomu neuškodil. Určitě to není vyhazování peněz a je to milionkrát lepší než házet peníze do nového mobilu za dvacet tisíc, který je za rok už stejně starý a pak si koupit další. Takový vděk člověka nebo zvířete, ten je navždy a tvrdím, že ani nestárne.

Kategorie: Finance