O tiskárny a náplně do tiskáren je třeba se starat

Tiskárny jsou periferní zařízení, nikoli spotřební zboží. Jejich ceny se již řadu let drží na nízké úrovni, např. kvalitní multifunkční zařízení s inkoustovými náplněmi pořídíte již do tisíce korun, to však neznamená, že bychom s nimi měli zacházet nešetrně a každoročně je měnit. Mohou nám sloužit řadu let a po tu dobu nebudou ani z technologického hlediska zastaralé. Jak se o ně starat?

tisk na tiskárně

Inkoustové

Velmi častým jevem, což není vůbec překvapivé, je zasychání náplní do tiskáren. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, na jakém principu pracují, neznalost této základní problematiky vede ke zbytečným problémům a nedorozuměním. Inkoustová náplň uvnitř výměnného boxu (kazety) obsahuje barvivo a vodu. Ve chvíli, kdy je kazeta zbavena ochranné fólie a nasazena před tiskovou hlavu, začíná velmi pomalý proces odpařování vody mikroskopickými otvůrky, jimiž při tisku inkoust proudí na papír. Proces odpařování probíhá neustále, a proto se také doporučuje alespoň jednou za týden vytisknout několik stran anebo spustit proces kontroly trysek.
Výměnu inkoustu nezanedbávejte, pokud budete tisknout s prázdnou náplní, může dojít k tavení tiskové hlavy a jejímu nevratnému poškození, což by znamenalo buď její nákladnou výměnu v ceně převyšující tisíc korun, anebo k nákupu nového zařízení.

inkoustová tiskárna

Laserové

Ty neobsahují inkoust, ale toner. A ten je uvnitř kazety ve formě prášku, který nezasychá, a jeho životnost se odhaduje na několik let. Podstatnou výhodou tohoto typu zařízení je, že není nutné pravidelně tisknout a kontrolovat stav náplní, toner zkrátka nemůže zaschnout, protože neobsahuje žádnou tekutinu.
Při zakládání toneru do držáku dbejte na to, abyste se nedotýkali válce, doporučuje se mírně s ním protřepat, aby náplň byla rovnoměrně rozprostřená. Zároveň dbejte na pořízení kvalitního toneru, pokud možno originálního přímo od výrobce.

Kategorie: Zboží