Na značku výrobce motorových olejů panuje mezi automobilisty odlišný názor

U motorových olejů platí nepsané pravidlo, že to, co je drahé a značkové, nemusí nutně znamenat jednoznačné a vhodné řešení. Výrobců motorových olejů existuje celá řada, těch značkových, i těch méně známých. Rozhodující je však viskozita oleje a jeho výkonnostní třída. To jsou dva základní ukazatele a ty nesmíte podcenit. V zásadě platí, že jestliže dodržíte výrobcem předepsané tyto dva parametry, nemůžete motor poškodit i „neznačkovým“ levnějším médiem. Pochopitelně, že jisté rozdíly tu jsou, ale rozhodně motoru neprospěje, když mu dáte napít superznačkového oleje, ale o naprosto odlišné výkonnostní třídě.

detail motoru

Jak na výměnu oleje

Někteří odborníci nedoporučují přecházet z jednoho typu oleje na druhý, např. z polysyntetických materiálů na plně syntetické. I přesto, že moderní motorové oleje netvoří téměř žádné úsady, stále se vystavujete riziku ucpání mazacích otvorů usazeninami uvolněnými ze starých olejů a poškození motoru.

údržba filtrů

Jak na výměnu oleje

V některých specializovaných servisech vám mohou nabídnout výplach motoru speciální přísadou, ta se nalévá do starého oleje a po několika desítkách kilometrů se celá směs vypustí, nahradí se levným olejem, který do sebe absorbuje ještě zbytky úsad, a po 100 kilometrech se toto vše vymění za konečný nový kvalitní olej.

Každý výplach motoru však představuje určité riziko, že právě některé usazeniny mohou v motoru zůstat připravené k uvolnění, výplachem se jich nezbavíte, a uvolní se v nevhodnou chvíli mnohem později, aby pak ucpaly mazací kanálky.

zkušený mechanik

Pokud potřebujete olej dolévat ještě před jeho pravidelnou výměnou, používejte vždy stejný typ od stejného výrobce. Některé přísady pro zlepšení vlastností olejů si nemusí mezi sebou rozumět u rozdílných značek nebo typů olejů. Někteří mechanici vám také mohou doporučit přísady do olejů pro zlepšení vlastností motoru, lepší mazání za extrémních povětrnostních podmínek apod. Obecně však výrobci olejů neradi na toto téma diskutují a tvrdí, že i ty levné oleje jsou vybaveny již od výroby dostatečnými prostředky, aby motor pracoval tak, jak má.

Kategorie: Hobby