Co předcházelo vynálezu nylonu

Silonové punčochy, v podobě v jaké je známe dnes, jsou známy teprve půl století. Ovšem punčochy jako takové si lidé oblékali již ve starověku. V hrobkách egyptské civilizace z osmého století před naším letopočtem byly nalezeny punčochy a staří Řekové je vyráběli ze zvířecí kůže nebo z tenké jemné tkaniny.
síťované punčochy

Co si však řada lidí dnes neuvědomuje, punčochy ve středověku, v době gotiky a rané renesance, začali na svá chodidla navlékat nejprve muži. Byly to známé dlouhé punčochy, které připomínají svým tvarem dámské legíny. Byla to velmi zvláštní móda a jistě by nikdo ze současné mužské populace na nohy nic takového nenavlékl.
barevné punčocháče

Ženy začaly nosit punčochy teprve o několik století později, až v době vrcholného baroka, a to v délkách těsně nad kolena. Aby na nohách držely, byly přivazovány tenkými tkaničkami, které připomínaly dnešní podvazky. Na některých dobových malbách je tento způsob odívání dobře patrný.

Největší slávu zaznamenaly tyto výrobky ke konci 16. století, kdy se začaly vyrábět ručně pletené hedvábné páry punčoch. Ty si však mohli dovolit pouze velmi movití lidé, ale během průmyslové revoluce se jejich výroba zautomatizovala a začaly se rozšiřovat i mezi prostý lid poměrně masově.
nohy tanečnic

Vynález nylonu v roce 1939

Hospodářská krize ve 30. letech přece jen přinesla lidstvu určité pozitivní události. V roce 1939 již americká společnost DuPont začala na trh dodávat první silonky (nylonky). V továrně jich vyrobili během několika týdnů zhruba 4 miliony párů a v průběhu necelého týdne byly všechny silonky rozprodány. Zdálo se, že výroba punčoch a podvazků zaznamená svou renesanci, ovšem přišla válka a nylonové vlákno se pak používalo k výrobě šňůr na vojenské padáky. Teprve po válce se výroba punčoch rozjela masivním způsobem a od roku 1960 jim konkurují i punčochové kalhoty bez švů a se zesílenou špičkou nebo patou.

Kategorie: Móda