Vrtání a závitování
Při současném průmyslovém obrábění kovů je vedle nároků na přesnost kladen velký důraz i na rychlost zpracování. S ohledem na to se ukazuje, že je žádoucí řešit vrtání a závitování jako jednu komplexní technologii. K dispozici již jsou závitovací nástroje pro výrobu hlubokých závitů a pro vysokorychlostní obrábění.
Výběr nástrojů pro hluboké závity je omezen, díky speciální konstrukci mají vysokou cenu. Tyto nástroje mají redukovánu vodící část a pro lepší odvod třísek mají dlouhý výběh drážek s broušeným povrchem.
Závit je možné vytvářet i tvářením, kdy nedochází k odebírání třísky, závitová šroubovice je do materiálu vymačkávána. Tento způsob je však možné použít jen u tvárných a měkkých materiálů, předvrtaný otvor pro závit musí být větší než pro klasické řezání závitu. Při tváření dochází ke zhutnění materiálu, proto má takto vytvořený závit větší pevnost.
V podmínkách menší nebo domácí dílny se pro řezání vnitřních závitů ve válcovém otvoru používá maticový trubkový nebo trapézový závitník. Vnější závity se řežou závitovým očkem nebo závitnicí. Při ručním řezání se upevňují do vratidel, ty umožní jejich jednoduché uchopení a dostatečné působení síly. Při ručním řezání vnitřního závitu se obvykle používá sada, složená ze tří závitníků. První předřezává a bere 60 procent materiálu, druhý řeže se současným odebráním 30 procent a třetí dořezáváním odebere zbývajících 10 procent materiálu a závit kalibruje. V průmyslové výrobě se používá strojní nebo maticový nástroj, pomocí něhož je možné dokončit operaci bez nutnosti jeho výměny.
Při řezání závitu je s ohledem na druh zpracovávaného materiálu důležité mazání pro snížení tření. Například při řezání závitu do hliníku nebo duralu se používá mýdlová směs, pro řezání do ocelí se používá řepkový olej a při řezání v litině stlačený vzduch.
Kategorie: Technika