Hlodavci nejsou vítaní

Drobní hlodavci mají v naší přírodě nesporně také své místo. Jejich posláním, které je z mého pohledu tím nejdůležitějším, je pak to, že jsou potravou dravého ptactva, koček a hadů. A proti kočkám a dravým ptákům nemám nic a ani hadi mi rozhodně nevadí, pokud se mi zrovna nepodaří šlápnout na zmiji, což se mi ale ještě nepodařilo a vzhledem k její vzácnosti a plachosti nejspíš ani nepodaří. Jenže zatímco v přírodě mají tito hlodavci své poslání a nesporný význam, ve městech jsou nevítaní. Především proto, že mohou roznášet i hodně závažné nemoci, ale klidně i proto, že nám jsou schopni škodit na majetku. A to jak na potravinách, tak i na nemovitostech.

bílá myš

A když se nějaké té myši podaří prokousat až k nám domů nebo když se myši, krysy a potkani začnou množit kolem popelnic a kontejnerů, je třeba zakročit a zlikvidovat je. A že jich na podobných místech bývá! Mají tam dostatek potravy, mají se tu kde ukrývat, a co si mohou přát víc?

drobný hlodavec

Jenže zlikvidovat tyto tvory tam, kde nejsou vítaní, nebývá snadné. Bývají přece jenom opatrní, z úkrytu je jen tak lehce nedostaneme, a navíc se i rychle a úspěšně množí. Takže laické kladení pastí představuje obvykle jen nevelký úspěch, který nás těchto tvorů nezbaví. A vyhladovět se nám je u popelnic určitě nepodaří. A tak je provozována deratizace v Praze skutečnými odborníky. Kteří se jako jediní dokážou postarat o to, aby byly jejich zásahy úspěšné, aby se s takovými nevítanými tvory skoncovalo. Jen ti je dokážou nalézat a poměrně efektivně hubit. A mají tak smysl, byť ani s jejich pomocí nikdy s těmito tvory definitivně neskoncujeme. Ale aspoň se je daří odborníkům decimovat a tím zlepšovat situaci kolem nás. Kterou by takoví hlodavci dokázali hodně zkomplikovat, i když jsou to vesměs jenom taková drobná zvířátka, která vypadají neškodně. Ale do neškodnosti mají hodně daleko.

Kategorie: Business