Nakupujte ojetý vůz s odborníkem


Ojetinu je třeba vždy důkladně prověřit odborníkem. Dotyčný znalec v oboru s Vámi provede zkušební jízdu a především diagnostiku vozu. Jestliže zjistí závažné nedostatky, budete už jasně vědět, zda od koupě odstoupit, případně, jak nákladné budou další investice do oprav. Na předváděcí jízdě Vás bude zajímat ovladatelnost vozu a odborník by se měl soustředit i na teplotu motoru, různé zvuky v podobě klepání, rachtání a vibrací, na vůli v řízení, podezřelý zvuk ložisek, atd.
automobil veterán

Počítejte s tím, že se u ojetých vozů vždy objeví něco, čemu bude třeba věnovat větší pozornost a pravděpodobně další finanční injekci. V autobazarech se často neseriózně uvádí, že bude vůz téměř bezúdržbový a bez investic, ale to je jen obchodní trik.


Pomůže i Internet –  diskusní fóra a kluby, různé recenze a popisy závad


Vůz si můžete vybrat buď v autobazaru, nebo jej zakoupit přes inzerát. Vždy je výhodnější poradit se s někým, kdo se v takovéto problematice vyzná, a s kým budete nákup ojetého vozu konzultovat. Vyplatí se také něco o příslušném modelu nastudovat na Internetu. V dnešní době existuje mnoho různých diskusních klubů a fór, kde se dozvíte až překvapivě mnoho podstatných informací. Vždy pochopitelně záleží na tom, jak se výrobci vydařila ona výrobní série, jak s vozem jeho majitel zacházel, jak na tom byla jeho údržba a kolik skutečných kilometrů má najeto. Vždy je jednodušší, když je vůz jen po jednom majiteli, který s ním jezdil v pravidelných intervalech, a kde se dá předpokládat a snadno vypočítat, zda není tachometr „stočený“ na nižší hodnotu.
interiér BMW


Počet najetých kilometrů nemusí vždy souhlasit


Velkou chybu dělají lidé, kteří propadnou tzv. syndromu okamžitého nákupu. Vůz se jim vzhledově líbí a podlehnou psychologické manipulaci prodejce. Karosérie vozu se dá posoudit poměrně snadno, ale zásadní je prověřit běh motoru, spojku, podvozek a všechny ostatní mechanické součásti. Měli byste také vědět, zda není vůz „bouraný“ a pokud ano, vyhýbejte se nákupu vozidel po těžších haváriích, kdy nebyla poškozena jen „plechařina“.

Leccos se dá odhadnout i ze stavu interiéru. Ten dokáže vypovědět o tom, jak se jeho původní majitel o vozidlo staral, a zda skutečný počet najetých kilometrů odpovídá reálné hodnotě. Odborník by měl také zvládnout prověřit, zda jsou karosářské díly ke skeletu karosérie přichyceny jako původní, rozdíl mezi opravovanými díly po nehodě mnohdy laické „necvičené oko“ ani nezachytí.
model trabanta


Číslo karosérie VIN


Před nákupem vozidla překontrolujte číslo karoserie VIN. Najdete jej vyražené do plechu karoserie na předním podběhu, nebo v prostoru sedadel na podlaze. Odborník také rozezná, zda nedošlo k přeražení čísla, kdy je podezření na jeho odcizení.

Podezřelá je také servisní knížka, pokud není vyplněna řádně, nebo dokonce vůbec. Někdy se jedná o opomenutí nebo nedbalost, ale může být také známkou záměrné manipulace.

Kategorie: Zboží